Planujesz wziąć kredyt hipoteczny? Sprawdź co powinieneś wiedzieć
Decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego nie należy do łatwych. W końcu to zobowiązanie praktycznie na całe życie, gdyż okres kredytowania wynosi kilkanaście do kilkudziesięciu lat, co ma bardzo duży wpływ na przyszłość. Dlatego też do takiego kroku trzeba się odpowiednio przygotować. Z poniższego artykułu dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego.
Uzyskanie kredytu hipotecznego to złożony i skomplikowany proces. Wymaga dogłębnej analizy, weryfikacji i odpowiedniego przygotowania zarówno ze strony banku, jak i twojej. Żadna ze stron nie może sobie pozwolić nawet na najmniejszy błąd. Drobna pomyłka może wiele kosztować i spowodować spowolnienie uruchomienia środków lub nawet wpłynąć negatywnie na decyzję o przyznaniu kredytu. Wymogi stawiane przed wnioskodawcą są trudne, a to, jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt hipoteczny, wyjaśnia KredytBlog.pl.
Sprawdzanie zdolności kredytowej
W pierwszej kolejności należy zbadać indywidualną zdolność kredytową, która pozwoli ocenić, czy można sobie pozwolić na takie zobowiązanie. Bez takiej wiedzy dotyczącej terminowego spłacania kredytu hipotecznego wraz z należnymi odsetkami bardzo łatwo można popełnić błąd i wybrać mieszkanie lub dom, którego wartość znacznie przekracza nasze możliwości. Dlatego warto ją poznać wcześniej, zanim zrobi to bank. Pomocne w tym zakresie okazują się kalkulatory dostępne w internecie lub udanie się do profesjonalnego doradcy kredytowego.
Podczas badania zdolności kredytowej bierze się pod uwagę następujące kwestie:
- rodzaj kredytu,
- okres kredytowania,
- wysokość wkładu własnego,
- bieżące zobowiązania finansowe,
- wysokość dochodów oraz ich źródło,
- rodzaj zatrudnienia i branża,
- koszty utrzymania gospodarstwa domowego i ilość członków rodziny na utrzymaniu,
- wiek,
- stan cywilny,
- miejsce zamieszkania.
Wybór oferty kredytowej
Decydując się na kredyt hipoteczny, należy wybrać taką ofertę, która będzie atrakcyjna nie tylko w momencie podpisywania umowy, ale również w przyszłości. Najważniejszym jej elementem jest wysokość oprocentowania, a na końcowy koszt składa się znacznie więcej czynników.
Wybierając odpowiednią ofertę, trzeba zwrócić szczególną uwagę na:
- wysokość odsetek,
- Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania,
- prowizje, marże, opłaty przygotowawcze,
- ewentualne ubezpieczenie do niskiego wkładu własnego,
- koszty dodatkowych produktów finansowych jak konto ROR, karta debetowa lub kredytowa,
- koszty wcześniejszej spłaty kredytu,
- wysokość rat (malejące lub rosnące),
- kwotę kredytu.
Złożenie dokumentów oraz poprawnie wypełnionych wniosków
Nie będziemy wymieniać wszystkich wymaganych dokumentów, ponieważ te różnią się w zależności od banku oraz rodzaju oferty kredytowej. Zdarza się, że oprócz standardowych dokumentów konieczne jest dostarczenie dodatkowych. Po ich złożeniu bank ma 21 dni na rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji. Przeprowadza on ocenę scoringową, przedstawioną w postaci punktów. Im jest ich więcej, tym lepiej dla wnioskodawcy. Porównuje się wówczas jego profil z innymi osobami, które już uzyskały kredyt. Ponadto bank musi dokonać weryfikacji klienta w bazie BIK, gdzie gromadzone są informacje o aktualnych zobowiązaniach wnioskodawcy oraz wszystkich dotychczas spłaconych pożyczek i kredytów. Taka analiza pozwala ocenić jego wiarygodność oraz wypłacalność. Szczególne istotne dla banku jest to, czy swoje zobowiązania spłaca w terminie i nie ma żadnych opóźnień lub nieuregulowanych płatności. Nawet termin zapłaty rachunku za telefon ma w tym wypadku ogromne znaczenie.
Wydanie decyzji kredytowej
Jeśli wszystko pójdzie pomyślnie i zostanie wydana pozytywna opinia, wówczas koniecznie należy poprosić o wydanie projektu umowy. To ważne, aby zawarte w niej były najważniejsze punkty i zapisy. Jeśli są one niezrozumiałe, trzeba je skonsultować z pracownikiem banku lub doradcą kredytowym. To poważne zobowiązanie na długie lata więc nie może być żadnych wątpliwości. W przypadku kiedy wszystko jest jasne, nie pozostaje nic innego jak podpisać i urządzać dom swoich marzeń.