Jak sadzić i pielęgnować rośliny kwasolubne? Na które gatunki warto postawić?
Jak wiadomo gleba w ogrodzie może mieć różny odczyn. Można to wykorzystać bądź też zmienić. Chcąc stworzyć rabaty i nasadzenia na kwaśnej glebie trzeba wybrać odpowiednie gatunki. Jeżeli gleba ma inny odczyn niż kwaśny, a zależy Ci na określonych gatunkach to możesz przeprowadzić jej kompostowanie lub dodać torfu. Odczyn gleby sprawdza się w bardzo prosty sposób, wykorzystując do tego celu kwasomierze. W dzisiejszym poradniku dowiedz się, jak sadzić i pielęgnować rośliny kwasolubne, a także, które gatunki sprawdzą się w Twoim ogrodzie.
Przygotowujemy podłoże pod rośliny kwasolubne, czyli ziemia torfowa do zasadowej gleby
Gdy pH gleby w naszym ogrodzie jest zbyt wysokie, a chcemy sadzić kwasolubne rośliny musimy ją odpowiednio przygotować. Najłatwiej przygotować dołek odpowiedniej wielkości, dostosowany do wielkości bryły korzeniowej rośliny, a następnie ziemię wymieszać z torfem do ogrodu. Nada on jej pożądany odczyn. Można również zasypać dołek podłożem dedykowanym roślinom kwasolubnym. Na większej powierzchni w ogrodzie można zastosować nawóz, który sprzyja rozwojowi roślin kwasolubnych np. siarczan amonu. Zamiast dodawać torf do ogrodu do poszczególnych dołków, można również przekopać z nim całą ziemię ogrodową. Jeśli ziemia jest przygotowana w taki sposób rośliny mogą dobrze się rozwijać. Trzeba jednak pamiętać, że konieczne są zabiegi dla utrzymania kwaśnego odczynu gleby. Tutaj sprawdzi się kompostowanie. Można użyć kompostu skomponowanego z kory sosnowej, igliwia czy zrębków.
Jakie gatunki sprawdzą się w ogrodzie i dlaczego warto stworzyć wrzosowisko?
Kwaśne warunki w ogrodzie są idealne dla stworzenia wrzosowiska. Rośliny z rodziny wrzosowatych są bardzo atrakcyjne, a taki ogród może pięknie się prezentować przez cały rok. Poza wrzosami można wybrać na wrzosowisko modrzewnicę, kiścień, a także golterię. Na kwaśnym terenie sprawdzi się też azalia, czy pięknie kwitnący krzew hortensji. Warto wiedzieć, że im gleba jest kwaśniejsza, tym kwiaty hortensji mogą mieć bardziej niebieski odcień. Oczywiście zjawisko to nie dotyczy odmian, które mają białe kwiatostany.
Jak powinna wyglądać pielęgnacja roślin kwasolubnych?
Pielęgnacja roślin kwasolubnych nie jest bardziej skomplikowana niż w przypadku innych gatunków. Przede wszystkim należy dbać o utrzymywanie niskiego pH. Należy również rośliny regularnie nawozić przy użyciu nawozów do roślin kwasolubnych lub też przeznaczonych do konkretnych gatunków. Znajdziecie bowiem nawozy dedykowane azalii, rododendronom czy hortensji. Warto wiedzieć, że kwasolubne rośliny zwykle mają słabo rozwinięty system korzeniowy, dlatego w okresach suszy trzeba je regularnie podlewać. Należy to robić także przed nadejściem zimy, a także w bezśnieżne zimy, by uniknąć tzw. suszy fizjologicznej. Oczywiście warto rośliny ściółkować. Dzięki temu woda nie będzie nadmiernie parować, a korzenie będą ochronione przed zbyt dużym nasłonecznieniem. Jak wiadomo jako naturalna ochrona ściółka z czasem ulega rozkładowi, a tym samym zasila glebę, dzięki czemu utrzymanie niskiego pH jest łatwiejsze. Rośliny w zależności od gatunku trzeba również okresowo przycinać, a także zabezpieczać przed mrozem. Poza kopczykowaniem sprawdza się osłanianie krzewów białą agrowłókniną. Dzięki temu mogą przetrwać nawet bardzo silne mrozy.
Krzewy owocowe, które sprawdzą się do gleby o kwaśnym odczynie
Oczywiście w ogrodzie z kwaśną glebą mogą znaleźć się także krzewy owocowe. Doskonale sprawdzi się borówka wysoka, a także żurawina wielkoowocowa. Cenne właściwości zdrowotne tych owoców są powszechnie znane i warto je sadzić, jeśli chce się wykonywać domowe przetwory. Truskawki, maliny, czy porzeczki także bardzo dobrze czują się w glebie kwaśnej, dlatego dzięki takiemu podłożu można stworzyć iście owocowy sad. W przypadku drzew owocowych takich jak jabłoń, czereśnia, wiśnia czy śliwa preferowany odczyn to obojętny.
Ogród z ziemią torfową można urządzić naprawdę efektownie. Będą w nim zarówno piękne kolory, bogate kwiatostany, jak i uginające się pod ciężarem owoców pędy krzewów owocowych. Taki ogród może być dumą każdego i sprzyjać relaksowi na łonie natury.